وحید نائینی

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 این نرم افزار بسیار  مفیدی است برای ساختن یک کامپیوتر مجازی درون کامپیوتر تان  . می توانید هر سخت افزاری که می خواهید (البته پائین تر از سطح سخت افزار های کامپیوتر خودتان) برای آن انتخاب کنید ، روی ان سیستم عامل نصب کنید ، درایو های مجازی برای آن بسازید و... .

محیط این نرم افزار بسیار ساده و کار کردن با آن بسیار راحت است .

روی New کلیک کنید .

پنجره ای با نام New Virtual Machine Wizard باز می شود ، Next را بزنید . در پنجره باز شده  می توانید انتخاب کنید که کامپیوتر مجازی بسازید یا تغییراتی در کامپیوتر های مجازی قبلی بدهید .

ما حالت تنظیمات پیش فرض و قرار دادی را برای ساخت ماشین مجازی استفاده می کنیم . یعنی گزینه ی : Use default setting to create a Virtual Machine  . next را بزنید .

در اینجا آدرس محلی که می خواهید فایل کامپیوتر مجازی تان در آن باشد را بدهید و اسم آن را نیز تعیین کنید . Next را بزنید در صفحه توجه داشته باشید که گزینه When I click finish,open Setting فعال باشد . حالا finish را بزنید .

پنجره ای باز می شود با نام Setting for … (به جای ... نام کامپیوتر مجازی را می نویسد).

قسمت های مختلفی در این پنجره مشاهده می کنید که مختصر آنها را توضیح می دهم :

File Name : همان طور که از اسمش پیداست می توان نام فایل را تغییر داد .

Memory : حافظه کامپیوتر مجازی را تنظیم می کند . اما همیشه کمتر از رم شما خواهد بود ، مثلا رم من 256  است (حالا دروغ چرا ؟ رم من 255.132  است) اما رم کامپیوتر مجازی ام را یشتر از 204 نمی توانم انتخاب کنم :

Hard Disk : شما با این قسمت می تواند هارد خود را با هر حجمی که می خواهید (البته کمتر از حجم فضای خالی درایئ مورد نظر) درست کنید .

اگه هارد مجازی با پسوند *.vhd دارید که می توانید virtual hard disk file را انتخاب کنید و آدرس آن را بنویسید ، اما ما که نداریم باید Virtual disk Wizard رو بزنیم .

پنجره ای با همین نام باز می شود . Next را بزنید. (معذرت می خوام زیاد این جمله ذر طول متن تکرار خواهد شد : Next را بزنید )

 چون ما می خواهیم یک هارد دیسک بسازم و نمی خواهیم که ویرایشی انجام دهیم پس Create a  New Virtual Disk را انتخاب و سپس Next را زنید .

باز چون می خواهیم هارد دیسک بسازیم پس A Virtual Hard Disk را انتخاب کنید و Next را بزنید .

حالا مسیر هارد دیسک مجازی رو مشخص کنید . و next را بزنید .

بهترین حالت از نظر حجم و ... برای هارد دیسک ما حالت Dynamically expanding (Recommended) است ، پس همین را انتخاب کنید و Next را بزنید .

حالا حجم آن را مشخص کند ، حد اکثر حجم را در بالای TextBox نوشته اما اغلب تا اون حد نمیشه هارد مجازی درست کرد ! بهتره که حجمش رو کم بگیرین  .

Next و بعد Finish   را بزنید .  پیامی که نشان می دهد Virtual hard disk با موفقیت ساخته شده ظاهر می شود .

حالا توی قسمت  virtual hard disk file ، آدرس هارد مجازی خود را بنویسد .

CD/DVD Drive و Floppy Disk : هر دو یک گزینه دارند که نشان می دهد CD/DVD Drive و Floppy Disk  در کامپیوتر مجازی وجود داشته باشد یا خیر . هر دو را فعال کنید (در خالت پیش فرض هر دو فعال هستند)

PORT ها :

COM1 : ورودی com1 را مشخص می کند . برای تطبیق آن با کامپوتر خودتان ، Physical serial  port و COM1 را انتخاب کنید .

برای COM2 و LPT1 هم همین تغییرات را اعمال کنید . برای LPT1 به جای Physical serial  port ، قسمتی به نام physical parallel Port وجود دارد .

Networking : تنظیمات مربوط به شبکه است .

Sound : همان حالت پیش فرض ، فعال بودن Enable sound card خوبه . چون کارت صدا می خواهیم .

Mouse : چون سیستم عاملی نصب نیست ، اصلا ماوس کاربردي در ماشین مجازی ما ندارد . پس تنظیمات آن قابل دسترسی نیست .

Share folder : باز هم باید سیستم عامل نصب باشد .

Display : تنظیمات صفحه نمایش .

Close : گزینه هایی که برای خروج وجود دارد .

 

حالا OK را بزنید تا تغییرات اعمال شود .

 

بر می گردیم به صفحه اصلی Virtual PC . آیکونی با همان نام کامپیوتر مجازی تان وجود دارد که اگر روی آن کلیک کنید روشن می شود . حالا می توانید روی آن سیستم عامل نصب کنید .

 

مزایا و معایب :

مهمترین عیبی که دارد این است که سرعت پائین تر و حجم کمتری نسبت به کامپیوتر خودتان دارد .

و مزیت خوبی که دارد ین است که اگر می خواهید آموزش نصب ویندوز (و...) را یاد بگیرید و می خواهید سیستم عامل خودتون  مشملی براش پیش نیاد ، یا اگه زیادی کنجکاو هستید و می خواهید ببینید اگه مثلا فایل shell32.dll یا مثلا lsass.exe پاک بشه چی میشه برا تون برنامه مناسبی است . (البته روی کامپیوتر خودتون پاک نکنید اما روی کامپیوتر مجازی تون دیگه هر کاری خوستید بکنید ) 

 

راستی ه چیزی هم بگم که : اگه می خواهید ویندوز و... روی کامپیوتر مجازی ون نصب کنید حجم هاردش رو بالای 1GB بگیرید .