• 1
  • 2
  • 3

  • عمران
  • بازدید: 6233

فرستنده : مهدی ضرابی

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

برج آزادي، يادبودي براي 11 سپتامبر

برج آزادي كه قرار است در محل برج‌هاي دوقلوي مركز تجارت جهاني در نيويورك بنا شود با 541 متر ارتفاع بلندترين ساختمان جهان است كه با ظرافت نشان‌هايي از آن چه در حوادث 11 سپتامبر از دست رفته است را در خود جاي مي‌دهد.پس از بازبيني و بررسي‌هاي نهايي، طرح ساخت برجي در محل برج‌هاي دوقلوي مركز تجارت جهاني كه در حملات تروريستي 11 سپتامبر سال 2001 ويران شدند، روز چهارشنبه به طور رسمي اعلام شد.
به گزارش سي‌ان‌ان، اين برج كه قرار است پس از اتمام به عنوان نشان شهر نيويورك شناخته شود، برج آزادي «فريدم تاور» نام دارد. برج آزادي با ارتفاع 1776 فوت (541) كه يادآور سال استقلال آمريكا است، بلندترين برج جهان خواهد بود(البته چنانچه از پروژه آسمان خراش 800 متری البرج دبی صرف نظر کنیم) و قرار است برفراز اين برج ميله‌اي بلند و نوراني نصب شود كه از نورافشاني آن به طور نمادين به بازتاب نور مشعل مجسمه آزادي تعبير مي‌شود.
برج آزادي در محل استقرار دو برج 110 طبقه مركز تجارت جهاني در زميني به وسعت 65 هزار متر مربع احداث خواهد شد كه البته به دليل اين كه در مقايسه با برج‌هاي دوقلو سطح اشغال بسيار كمتري دارد، تنها بخش كوچك‌تري از ضلع شمال غربي اين قطعه زمين را اشغال خواهد كرد. ساختمان جديد در حالي كه تنها يك چهارم سطح اشغال دو برج پيشين را دارد از همان ميزان فضاي تجاري برخوردار است.
سالن اصلي برج به ارتفاع 24 متر و طبقاتي كه به تجهيزات و تسهيلات فني برج اختصاص داده شده‌اند به ارتفاعي بالغ بر 36 متر زير 69 طبقه اداري و تجاري واقع شده‌اند كه طبقه آخر آن در ارتفاع 341 متري از سطح خيابان قرار مي‌گيرد. ساير بخش‌ها نظير طبقه‌اي كامل كه براي مشاهده مناظر اطراف در نظر گرفته شده و رستوران روباز اين مجموعه بالاتر از طبقات اداري و تجاري قرار خواهند گرفت.
ماكت طرح نهايي اين پروژه روز گذشته در وال‌استريت نيويورك و با حضور مايكل بلومبرگ، شهردار نيويورك، جرج پاتاكي، فرماندار نيويورك، لري سيلوراستاين، مجري طرح توسعه مركز تجارت جهاني، و ديويد چايلدز، آرشيتكت و طراح اين برج، در حالي پرده‌برداري شد كه هنوز چايلدز آرشيتكت بايد به درخواست فرماندار نيويورك در محل استقرار اين برج تغييراتي ايجاد كند.
در طرح ابتدايي اين ساختمان بين 8 تا 9 متر از بر خيابان وست‌استريت، يكي از پر رفت و آمدترين خيابان‌هاي ناحيه غرب منهتن، فاصله دارد كه اين مطلب آسيب‌پذيري ساختمان را در برابر حملات تروريستي افزايش مي‌دهد و آن را به هدفي ساده براي اتومبيل‌هاي بمب‌گذاري شده تبديل مي‌كند. اكنون با توجه به نگراني‌‌هاي بخش مبارزه با تروريسم اداره پليس نيويورك و به درخواست فرماندار اين ناحيه قرار است برج مذكور با تغييرات اندكي به فاصله‌اي دورتر در حدود 28 متري از بر خيابان منتقل شود.
علاوه بر محل استقرار برج، تمهيدات ديگري نيز براي بالا بردن امينت مركز جديد تجارت جهاني در نظر گرفته شده است كه از آن جمله مي توان به فونداسيون آن اشاره كرد كه با بتون مسلح و پوششي مخصوص از آلياژ فولاد و تيتانيوم در عمق 61 متري از سطح زمين ساخته مي‌شود. اين پوشش به منظور بالا بردن مقاومت بتون مسلح در برابر آتش در نظر گرفته شده است.
سيلوراستاين معتقد است فقدان چنين تمهيداتي براي بالا بردن مقاومت در برابر آتش موجب تخريب كامل برج‌هاي دوقلو پس از برخورد هواپيما با آن‌ها شد.
اما به رغم تمام تمهيدات در نظر گرفته شده همچنان هيچ يك از مالكان به جز فرمانداري نيويورك، مسئولان بندر نيويورك و نيوجرسي، و آژانس‌هاي حمل و نقل علاقه‌اي به نقل مكان به اين برج تا كنون از خود نشان نداده‌اند.
اين برج ابتدا قرار بود بر اساس طرحي كه دنيل ليبسكيند در دسامبر سال 2003 ارائه كرده بود، ساخته شود.
اين طرح برگزيده، برجي با نمايي شيشه ـ فولادي بود كه در طول بدنه برج پيچ خورده بود و شبكه توري فولادي بخش‌هايي از آن را مي‌پوشاند. اين ساختمان در بيش از 60 طبقه طراحي شده بود فضاي تجاري بالغ بر 240 هزار متر مربع در خود داشت و رستوران روباز، طبقه‌اي براي مشاهده مناظر اطراف، و يك توربين بادي براي تامين بخشي از الكتريسيته مورد نياز برج، در آن تعبيه شده بودند.
در حالي كه پروژه ساخت برج بر اساس طرح قبلي، 4 ژوئيه سال گذشته افتتاح شده بود و پيش‌بيني مي‌شد بخش اعظم ساخت آن تا سال آينده به پايان برسد، طرح جديد چايلدز كه ابتدا از سوي سيلوراستاين براي كمك به ليبسكيند تحميل شده بود، مطرح شد و پروژه به حال تعليق درآمد.
اكنون قرار است ساخت برج جديد از اوايل سال آينده آغاز شود و پيش‌بيني مي‌شود كار ساخت در سال 2007 از سطح خيابان بالاتر بيايد، تا سپتامبر 2009 به پايان برسد و در سال 2010 ساختمان آماده تحويل به مالكان باشد كه اين تاريخ دو سال بيش از پيش‌بيني‌هاست.
پاتاكي درباره طرح جديد مي‌گويد: « اين طرح بسيار ساده‌تر و شكيل‌تر از طرح قبلي است».
براي يادبود دو برج تخريب شده در حملات يازده سپتامبر و تجسم نمادين فقدان آن‌ها قرار است در محل اين دو برج پيش از هر چيز دو استخر به مساحت 18225 متر مربع ساخته شوند. علاوه بر اين مسائل ديگري نيز در ساخت برج آزادي در نظر گرفته شده‌اند كه يادآور دو برجي خواهند بود كه در سال 2001 فرو ريختند. براي مثال طبقه‌اي كه براي مشاهده منظر اطراف در نظر گرفته شده است كمي بيش از 415 متر از سطح زمين ارتفاع دارد كه اين دقيقاً ارتفاع برج جنوبي از برج‌هاي دوقلوي مركز تجارت جهاني است و در ضمن براي ياد بود برج شمالي نيز در اين طبقه ديواري شيشه‌اي نصب خواهد شد كه تا ارتفاع 417 متري، ارتفاع برج شمالي بالا مي‌رود.
ديويد چايلدز، آرشيتكت و خالق اين طرح مي‌گويد: «اين بنا به نحوي ظريف و پيچيده بازگو كننده آن چيزي است كه از دست داده‌ايم