• 1
  • 2
  • 3

 

کاربرد ترکيب ژئوممبران و ژئو تکستيايل در ايزولاسيون مخازن بتنی

Geo Synthetic (Geo Membrane & Geo Textile) application

In insulation   of Concrete Reservoirs

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید                             ايمان الياسيان, کارشناس ارشد سازه

چکيده  :

با عدم رعايت ملاحظات اجرايي در آببندی مخازن بتنی گاهی اوقات براثر نشستهای نامنتقارن و عوامل محيطی امکان ايجاد ترک خوردگی و نشت وجود دارد, يکی از روشهای آببند نمودن مخازن , کانالها و لاگونهای تصفيه فاضلاب , تونلها و استخرهای کشاورزی( بدون لاينينگ بتنی)و . . . استفاده از ورقهای پليمری ژئوسنتيتک يا کامپوزيت است , در اين نوشتار به بررسی کاربرد و نحوه اجرای اين ورقها درايزولاسيون مخازن نفوذ پذيرمی پردازيم.

کليد واژه : ژئوسنتيتک, ايزولاسيون , نفوذپذيری بتن

مقدمه : در کنار استفاده ساير روشها چون استفاده ازپوششهای صنعتی در آببندی بتن  مخازن روبازبه دليل تأثير اشعه ماورای بنفش و عوامل ديگردر تخريب سطح به مرور زمان کارايي خود را ازدست می دهند, عدم توجه به انقباض بتن و کرنشهای حرارتی در طراحی مخازنی که در گذشته ساخته می شده اند و عدم توجه به درزهای حرکتی مناسب ( انقباضی , انبساطی و لغزشی) و نشستهای نامتقارن امکان ايجاد ترکهای سطحی و مويين وجود دارد که در يک محيط خورنده مثل لاگونهای فاضلاب امکان نفوذ و گسترش اين ترکها وجود دارد يکی از راههای آببندی استفاده از ترکيب ژئوتکستيال(برای درگيری و ايجاد سطح زبر)و ژئوممبران می باشد.    

دریاف کل مقاله به صورت PDF