• 1
  • 2
  • 3

  • عمران
  • بازدید: 5495

گزارش بازدید از مناطق زلزله زده لرستان

زلزله سیلاخور ( درب استانه )

با رویکرد تحلیل مدیریت بحران در سه ماهه اول

این مقاله در مجله راه و ساختمان شهریور 1385 چاپ گردیده است

علیرضا سعیدی* – فائزه جنیدی **

*دبیر جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران (www.ehrsi.com)

مقدمه : این گزارش شرح بازدید از منطقه آسیب دیده از زلزله فروردین هشتاد و پنج لرستان پس از گذشت حدود چهار ماه می باشد . در این گزارش سعی گردیده است با بررسی نحوه عملکرد گروه های درگیر در امر اسکان اضطراری، موقت و دائم ،مدیریت بحران در زلزله لرستان مستند سازی گردد . این گزارش دارای پنج بخش اصلی است که سعی دارد پس از آشنایی شما با بافت سنتی روستاها به نحوه عملکرد ساختمانهای روستایی در زمان زلزله پرداخته و سپس با بررسی نحوه عملکرد مدیران در نحوه مدیریت در زمینه اسکان اضطراری ، موقت و دائم به بررسی نقاط قوت و ضعف کارهای انجام شده با دیدی تخصصی بپردازد .شاید رسالت اصلی ما کارشناسان علاوه بر تحلیل وقایع و عملکردها رساندن حرف دل مردم به گوش مسئولان و مدیران باشد لذا ما در پایان این گزارش سعی نموده ایم تا با ذکر منتخبی از مصاحبه های انجام شده در منطقه به بررسی دغدغه های مردم روستاهای حادثه دیده نیز نیم نگاهی داشته باشیم .

بخش چهارم: اسکان دائم

1- آوار برداری

 

در مناطق شهری هنوزعملیات آوار برداری به طور پراکنده مشهود میباشد و عدم پایان یافتن عملیات آوار برداری، فرصتهای ساخت و ساز در مناطق شهری را قبل از زمستان به شدت تهدید می کند. اما در اغلب روستاها آوار ساختمانهای فرو ریخته هنوز جمع آوری نشده است و پیمانکاران درگیر در ساخت و ساز با توجه به وسعت حیاطها در بافتهای روستایی به جابجایی محل ساختمان مسکونی روستائیان برای حذف و گذشتن از مرحله آوار برداری نموده اند این موضوع در حالی است که در حال حاضر اهالی روستاها با آغاز اجرای فونداسیونها و برپا شدن اسکلتهای فلزی ، اکنون دیگر خود به جدا نمودن مصالح باقیمانده از زلزله از میان اوارهای ساختمانهای خود اقدام می نمایند . در این میان آجرها ، تیرهای چوبی ، دربها و پنجره های باقیمانده از زلزله از میان آوار ساختمانهای مسکونی روستائیان در اولویت جدا سازی مصالحی هستند که توسط مردم از میان اوارها جمع آوری می کنند .

در خصوص آوار برداری از ساختمانها بکمک ماشین الات سنگین باید خاطر نشان سازم که در طی دو روز بازدید از منطقه مابین شهر درود و بروجرد ما تنها شاهد جمع اوری و حمل آوار در سطح شهر چالان چولان بوده ایم .

2- ساخت و ساز

همانگونه که در بحث اسکان موقت در بخش قبلی توضیح داده شد در زلزله لرستان با حذف اسکان موقت تصمیم به انتقال عملیات اجرایی از مرحله اسکان اضطراری به اسکان دائم گرفته شد که اکنون با گذشت سه ماه و نیم از حادثه زلزله این تصمیم گیری در روستاها روند حرکت بازسازی را تغییر داده و ما شاهد هستیم که در اغلب روستاها با خاکبرداری و بتن ریزی فونداسیونها به جای کانکسهای اسکان موقت ، اسکلتهای فلزی ساختمانهای دائم برپا شده است .

در حال حاضر در این زلزله هم اسکلتهای فلزی تیپ مناطق روستایی همچون روستاهای بم به سرعت نصب می گردند و خوشبختانه کنترل و نظارت بر آنها راحت تر و کیفیت آنها به مراتب از سازه های مشابه و خصوصا بتنی با کیفیت بهتری میباشد . این سازه ها که در خارج از منطقه در کارخانه ساخته می شود و با تریلرهای روباز به منطقه حمل و تخلیه می گردد ، بدون نیاز به جرثقیل باحداقل لوازم و تجهییزات تخصصی بر روی صفحه ستونهای فونداسیونها نصب می گردد .

( در خصوص نحوه نصب اسکلت فلزی تیپ مناطق زلزله زده میتوانید به آدرس اینترنتی www.mojepishro.ir مراجعه نمایید )

البته میبایست به این نکته توجه داشت که سرعت ساخت ساز با توجه به مدت زمان سپری شده از زمان حادثه زلزله تاکنون دارای روند مطلوب نمی باشد که دلیل ان را می توان در عدم تامین مصالح مورد نیاز، خصوصا اسکلتهای فلزی مورد نیاز دانست

عدم تامین مصالح ساختمانی و عقب افتادن برنامه های اعلام شده ، طی دو تا سه ماه آینده مشکلاتی را برای روستاییان در پی خواهد داشت ، خصوصا که با توجه به سرمای زودرس وشدت سرمای منطقه لرستان، به احتمال قریب به یقین ، ما در روستاهای لرستان هم همچون روستای توابع زرند کرمان شاهد متوقف شدن کار در زمان نازک کاری خواهیم بود و اگر بحث سرعت بخشیدن به روند ساخت و ساز در این منطقه با ارسال مصالح مورد نیاز و حمایت از پیمانکاران مشغول به کار در منطقه مورد توجه قرار نگیرد ما باز هم شاهد خانواده هایی خواهیم بود که میبایست همچون روستای حتکن در منطقه زرند کرمان ، زمستان را در چادرها سپری کنند .

برای مشاهده کامل این مقاله که در 5 بخش منتشر شده است به آدرس زیر مراجعه کنید :

بخش اول زلزله لرستان در آئینه ابنیه های روستایی

بخش دوم اسکان اضطراری از هفته اول تا پایان سه ماهه اول  

 بخش سوم اسکان موقت

بخش چهارم  اسکان دائم

بخش پنجم  گزارشی اجتماعی از دغدغه های مردم

 

http://mojepishro.ir/new_page_69.htm